Mnohí ľudia si dnes už uvedomujú, že podobne, ako si urgentnú celosvetovú “akciu” a zmenu správania vyžiadal COVID-19, tak v ešte väčšej a trvalejšej miere sa nás všetkých týka stav životného prostredia. Zvyšujú sa teploty, zrážkový režim sa mení, ľadovce sa topia a hladiny morí stúpajú. Extrémne prejavy počasia, ktoré sú čoraz bežnejšie, prinášajú so sebou záplavy a suchá…


KVÍZ O KLIMATICKEJ ZMENE


V nasledujúcom kvíze si otestujte svoje vedomosti o stave klímy Zeme, príčinách a riešeniach globálneho otepľovania. Pre otvorenie kvízu kliknite na obrázok:

* Pre spustenie kvízu kliknite na obrázok.

  • Kvíz po odoslaní odpovedí zobrazí doplňujúce informácie a zdroje.
  • Ak si chcete kvíz upraviť a použiť pre potreby vašej triedy, kontaktujte nás. (Pre upravovanie kvízu je potrebné mať Google účet.)
  • Možnosť automatického zberu odpovedí žiakov.

TEMATICKÉ VIDEÁ O ŽIVOTNOM PROSTREDÍ, ZMENE KLÍMY A MOŽNÝCH RIEŠENIACH

Home (Domov)
Nádherný a pôsobivý dokument Yann Arthus – Bertranda a Luca Bessona o planéte Zem, so slovenským dabingom. Film sa zameriava na vysvetlenie problematiky, súvislostí a stavu životného prostredia. K záveru uvádza aj pozitívne príklady možných riešení. Pre vyváženosť odporúčame film pozrieť celý (118 minút).

Klimatická chyba
Zaujímavý dokument odkazujúci na štúdiu NASA, pozorovania, experimenty a skúsenosti z praxe, poukazujúce na vplyv bežných postupov v pôdohodpodárstve a cestnom hospodárstve na vysušovnie zeme a globálne otepľovanie. Taktiež s jasným návrhom konkrétnych a ľahko realizovateľných zmien pre nápravu. (Slovenský jazyk, 16 minút).

11. prikázanie pre les
Ďalší zaujímavý dokument environmentálneho aktivistu Štefana Vaľa, tentoraz so zamerním na vplyv bežných postupov v lesnom hospodárstve na povodne, suchá, zosuvy pôdy, vysychanie riek a podzemných vôd v kontexte klimatickej zmeny. Film v závere upozorňuje na dostupnosť fungujúcich, prirodzených riešení …  (Slovenský jazyk, 15 minút).